Dikişli Borular

Dikişli Borular

Dikişli Boru Tipleri : 

1. Boyuna Kaynaklı Boru Ya Da ERW Boru

Boyuna kaynaklı çelik boru, İngilizcede Longitudinally Welded Steel Pipe olarak geçmektedir. Bu borular Elektrik Direnç Kaynaklı Çelik Boru olarak da adlandırılırlar ve Electric Resistance Welding kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden oluşan ERW Boru / ERW Pipe kısa adı ile de anılırlar.
Peki, ERW nedir? Elektrik Direnç Kaynağı, temas eden metal parçanın bir elektrik akımı ile ısıtılarak, metali eriterek kalıcı olarak birleştirildiği bir kaynak işlemidir. Boru üretimi esnasında yassı çeliğin iki ucu, boru makinasında makaralar yardımıyla dairesel olarak kıvırılırken tam birleşme anında uygulanan elektrik akımı ile ısıtılması sayesinde birbirine kaynar, böylece dikişli boru üretimi gerçekleşir. Aşağıda bu anı gösteren bir fotoğraf yer almaktadır.

Borusan Mannesmann ERW yöntemi ile su borusu, doğalgaz borusu, yangın borusu, sanayi borusu, konstrüksiyon borusu, otomotiv borusu, ana boru gibi birçok amaca yönelik çelik boru üretimi gerçekleştirmektedir.
Boyuna kaynaklı borular 5 mm çaptan 350 mm çapa kadar üretilmektedir.

2. Spiral Kaynaklı Boru Veya SAW Boru (HSAW Veya SSAW Çelik Boru)

Petrol Boru Hattı, Su Hattı, Doğal Gaz Hattı gibi projelerde petrol, gaz ve su iletimi yapmak için ihtiyaç duyulan büyük çaptaki boruları üretebilmek için kullanılan yöntem spiral kaynaklı boru üretim yöntemidir. Bu üretimde kaynak boru etrafından spiral şeklinde dolaştığı için bu borulara Spiral Kaynaklı Çelik Boru denir. Bu spiral kaynağı gerçekleştiren kaynak yöntemi de Tozaltı Ark Kaynağı işlemidir. İngilizcede Submerged Arc Welding olarak adlandırılmıştır ve kısaca bu kelimelerin baş harfleri ile SAW olarak anılır. Bu yöntem ile de üretilen borular SAW Boru, SAW Pipe, SAW Steel Pipe gibi isimlerle karşımıza çıkar. Aslında SAW sadece kaynak yöntemini gösterdiği, kaynağın görsel şeklini temsil etmediği için Spiral Kaynaklı Çelik Boru için kullanılabilecek en doğru terim SSAW (Spiral Submerged Arc-Welding Pipe) veya HSAW (Helical Submerged Arc-Welding Pipe) terimidir. SSAW Çelik Boru veya HSAW Çelik Boru en doğru tanımdır.

Tozaltı Ark Kaynağı veya SAW nedir? Bu yöntemde metal parçalar birleştirilirken elektrik akımı ile birlikte kaynak elektrotu da kullanılmaktadır. ERW yöntemini hatırlarsak sadece elektrik akımı ile metal ısıtılıp birleştiriliyordu, ancak SAW yönteminde boru üretirken ERW boru gibi makara yardımı olmadığından kaynak elektrotuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Spiral kaynaklı borular 400 mm çaptan 3000 mm çap aralığında kadar üretilmektedir. Boru çapına göre 25 mm et kalınlığına kadar üretim yapılabilmektedir.

Çelik Boru Fiyat Listesi için tıklayınız.

2021-04-24T02:12:49+03:00
YouTube
Instagram
WhatsApp Teklif Alın